Ikony architektury modernistycznej

Data dodania: 23.02.2016


Ikony architektury modernistycznej, czyli ojcowie współczesnych architektów

Architektura to jedna wielu dziedzin sztuki, obok malarstwa, rzeźby czy muzyki. Jest nie tylko najbardziej widoczną, ale też długotrwałą formą ludzkiej ekspresji. Na co dzień mało kto zdaje sobie sprawę z tego, że aby podziwiać współczesną sztukę nie trzeba udawać się do muzeum – wystarczy spacer ulicami miast, które są emanacją artystycznej wizji architektów i urbanistów. Piękne konstrukcje można dziś podziwiać na całym świecie, a wszystko to za sprawą mistrzów w swoim fachu, którzy wytyczyli kierunki rozwoju i najważniejsze nurty architektury modernistycznej – oto kilka wybranych sylwetek jej przedstawicieli.

Frank Lloyd Wright

Nietaktem byłoby omawianie architektury XX wieku bez wspomnienia Franka Lloyda Wrighta, czyli amerykańskiego projektanta, który żył w latach 1867-1959. Nazywany jest prekursorem architektury organicznej, czyli wkomponowanej w środowisko naturalne. Fascynacja naturą wynikała najpewniej z jego pochodzenia, bo młody Wright wychowywał się w wiejskim otoczeniu, w stanie Wisconsin.

Na koncie ma 141 wykonanych projektów, w tym domów, muzeów, kościołów, biur czy bibliotek oraz szereg nagród architektonicznych, na czele z wyróżnieniem The Royal Institute of British Architects czy Amercan Institue of Architects. Wright jest jednym z autorów koncepcji planów otwartych przestrzeni, czyli aranżacji opartej na dużych, nieograniczonych przestrzeniach i pokojach, w których nastepuje płynne przejście z jednego pomieszczenia do drugiego.

Niezwykle rozpoznawalnym dziełem Wrighta jest Muzeum Guggenheima w Nowym Jorku, zlokalizowane przy Piątej Alei. Charakterystyczny biały budynek przypominający kształtem spiralę jest uważany przez wielu krytyków za jeden z najważniejszych obiektów architektury poprzedniego stulecia.

Charles-Édouard Jeanneret-Gris

… zdecydowanie bardziej znany jako Le Corbusier, nazywany pionierem nowoczesnej architektury. Krytycy zarzucają, że jest raczej ojcem „bezdusznych osiedli”, za sprawą swoich poglądów z początków XX wieku, kiedy zwracał uwagę, że dom powinien być jedynie „maszyną do mieszkania”, czyli miejscem nade wszystko funkcjonalnym. Stąd masowo budowane wielokondygnacyjne blokowiska, za które znaczną winę przypisuje się właśnie temu architektowi.

Le Corbusier stworzył 5 punktów, czyli postulatów architektury mieszkaniowej, którymi można określić jego styl. Mówił między innymi o konstrukcji słupowej (Pilotis), wolnej elewacji, otwartym planie, nieobciążonych poziomych okach i tarasach na dachach.

Ten, żyjący w latach 1887-1965 architekt jest autorem między innymi willi Savoye w miejscowości Poissy we Francji czy budynku mieszkalnego Unité d’Habitation, zwanego nieformalnie „domem wariatów”. Do dzisiaj inspiruje się nim niejeden architekt (Studio AG).

Ludwig Mies van der Rohe

Architekt niemieckiego pochodzenia, żyjący i tworzący w latach 1886-1969, głównie kojarzony z maksymy „mniej znaczy więcej” i „Bóg ukryty jest w szczegółach”, które wiele mówią o jego stylu. Przypisuje mu się również ważną rolę w ruchu architektury międzynarodowej, czyli kierunku modernistycznego, którego główne cechy to: ograniczone przestrzenie budynków czy regularna, modułowa konstrukcja.

Najbardziej znane realizacje tego autora to modernistyczny pawilon barceloński z wystawy światowej w 1929 roku czy willa Tugendhatów, zaprojektowane zgodnie z koncepcją szklanych domów. Van der Rohe to także autor tak zwanego Barcelona Chair, czyli fotelu Barcelona, określanego jako klasyka designu i ikona modernizmu.

Obecnie przyznawane są nagrody architektoniczne im. Miesa van der Rohe – laureatem ubiegłorocznej edycji został polski budynek Filharmonii Szczecińskiej im. Karłowicza.


Studio AG