Nagrody architektoniczne – jakie znać i co znaczą

Data dodania: 20.03.2017


Od kilku lat polscy architekci są regularnie doceniani nie tylko na naszym krajowym podwórku, ale także za granicą. Projekty architektoniczne autorów znad Wisły cieszą się uznaniem najbardziej prestiżowych stowarzyszeń i magazynów branżowych. Jakie znaczenie, oprócz rozgłosu i popularności mają takie nagrody architektoniczne oraz które wyróżnienia należą do najbardziej znaczących?  

Prestiżowe nagrody międzynarodowe

Wśród nagród przyznawanych przez magazyny i stowarzyszenia zagraniczne, które uznawane są za najbardziej prestiżowe trzeba wymienić następujące:

  • Nagroda Unii Europejskiej im. Miesa van der Rohe – przyznawana co 2 lata, za projekty, które mają wkład w rozwój nowoczesnej architektury i urbanistyki,
  • Emporis Skyscraper Award – wyróżnienia dla drapaczy chmur – co roku wybierane są 3 najbardziej wyjątkowe wieżowce z całego świata,
  • Nagroda Pritzkera – porównywana do Nagrody Nobla w dziedzinie architektury, przyznawana architektom, którzy szczególnie zasłużyli się w rozwój otoczenia człowieka poprzez swoje projekty.

Krajowe wyróżnienia

W Polsce również istnieje wiele instytucji, ośrodków kultury czy fundacji, które zajmują się nagradzaniem najbardziej znaczących projektów architektonicznych i ich autorów. Są to między innymi: Nagroda Stowarzyszenia Architektów Polskich oraz Nagroda POLITYKI.

Nagroda dla pracowni – co oznacza dla klientów

Wyróżnienie architekta przez szanowane gremium czy też kapitułę konkretnej nagrody przede wszystkim sprawia, że o autorze staje się głośno. To przekłada się z kolei na rosnące zainteresowanie możliwością współpracy z konkretnym architektem – można powiedzieć w dużym uproszczeniu, że już ogłoszenie nominacji danego projektu stanowi skuteczną formę reklamy.

Z perspektywy klienta, wyróżniona pracownia architektoniczna to głównie gwarancja wysokiej jakości świadczonych usług. Z drugiej strony trzeba się liczyć z tym, że architekt, który został zauważony przez prestiżowe magazyny czy stowarzyszenia branżowe może się borykać z brakiem czasu, wynikającym z nadmiarem zleceń i projektów. Wraz z ilością zdobytych nagród wzrasta także renoma pracowni, a to może się przekładać na wyższe ceny świadczenia usług.

Polscy laureaci nagród architektonicznych

W ostatnich latach polscy architekci wielokrotnie byli wyróżniani przez zagraniczne, cenione stowarzyszenia branżowe. W 2015 roku szczeciński budynek Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza zdobył Nagrodę Unii Europejskiej im. Miesa van der Rohe. Szczecin jest o tyle wyjątkowym miejscem, że rok później, obiekt położony vis a vis filharmonii, czyli Centrum Dialogu Przełomy otrzymało tytuł najlepszej przestrzeni publicznej w Europie (European Prize for Urban Public Space).

Autorem projektu szczecińskich Przełomów jest architekt Robert Konieczny, dla którego ostatni rok był wyjątkowo udany i obfitował w różnego rodzaju wyróżnienia. Oprócz zwycięskiego projektu budynku w Szczecinie odebrał także nagrodę Wallpaper Design w kategorii Najlepszy Dom. Jego projekt, nazywany Arką Koniecznego, to zupełnie niestandardowy pomysł na budowę nowoczesnego domu.


Usługi architektoniczne, projekty architektoniczne i budowlane: Studio AG