Prace przygotowawcze przed budową

Data dodania: 04.07.2016


Przygotowanie do realizacji projektu architektonicznego może pochłonąć bardzo dużo czasu, ale wymaga też odpowiedniej wiedzy. Dlatego zarówno inwestorzy, którzy na co dzień funkcjonują na rynku nieruchomości, jak i prywatne osoby, które chcą zająć się budową domu na własny użytek chętnie korzystają z usług biur architektonicznych (Studio AG), które oferują im pomoc również na etapie prac przygotowawczych przed realizacją projektu. Na co można liczyć decydując się na współpracę z architektem?

Odpowiedni teren pod inwestycję

Żeby móc myśleć o realizacji jakiejkolwiek inwestycji trzeba znaleźć działkę budowlaną, która będzie odpowiadała wymaganiom koncepcji architektonicznej konkretnego obiektu. Zupełnie inne będą oczekiwania inwestora względem terenu pod budowę domu jednorodzinnego, a kompletnie inne warunki powinna spełniać działka budowlana, na której ma powstać obiekt przemysłowy czy hotel. Architekt, który zajmie się znalezieniem optymalnego terenu pod zabudowę weźmie pod uwagę wszystkie zmienne, tak aby ostatecznie wybrana działka odpowiadała wszystkim oczekiwaniom inwestora.

Dokumentacja budowlana

Według oferty pracowni Studio AG, kolejnym etapem jest dokładnie sprawdzenie terenu lub nieruchomości, która ma podlegać jakimkolwiek pracom. Obejmuje to więc zarówno kontrolę stanu prawnego działki budowlanej, na której ma być realizowana inwestycja, jak również wszystkie warunki związane z istniejącą nieruchomością, która ma być na przykład rozbudowana. Architekci sprawdzają także przydatność wybranego terenu lub obiektu indywidualnie pod kątem przydatności dla konkretnej inwestycji.

Koncepcja, projekt, raport

Jeśli specjaliści wybrali już odpowiednią działkę, która odpowiada oczekiwaniom i planom inwestora można przystąpić do opracowania projektów zabudowy. Do podstawowych usług biur architektonicznych należy oczywiście tworzenie kompleksowych koncepcji architektonicznych i urbanistycznych. Jak deklaruje pracownia projektowa Studio AG w skład formalności, które na życzenie klienta może wziąć na siebie architekt wchodzi także między innymi badanie gruntu, przeprowadzanie ekspertyz budowlanych, a także opracowanie raportu o oddziaływaniu inwestycji na środowisko.

Pozwolenia formalne

W końcu jeśli etap prac wstępnych koncepcji projektowych dobiega końca można przystąpić do przygotowań do rozpoczęcia procesu budowlanego. Na czele takich przygotowań powinno być przygotowanie i złożenie wniosków w celu uzyskania warunków zabudowy, przyłączy dla konkretnej inwestycji oraz uzyskanie pozwolenia na budowę.

Więcej na temat kompleksowych usług przygotowawczych sprawdź na: studioag.pl.