Specjaliści z branży architektury i budownictwa

Data dodania: 23.02.2016


Specjaliści z branży architektury i budownictwa – co musisz wiedzieć zanim zdecydujesz się na współpracę

Po co korzystamy z usług biur projektowych i architektonicznych? Najczęściej jako osoby prywatne udajemy się tam w celu stworzenia koncepcji architektonicznej dla budowy domu czy aranżacji wnętrz, natomiast przedsiębiorcy i deweloperzy nawiązują współpracę, aby opracować projekty budynków przemysłowych. W powszechnym języku przyjęło się nazywać szeroką grupę zawodową ludzi związanych z tą branżą jako architektów – tymczasem w ramach tego nazewnictwa można wyróżnić kilka specjalizacji. Warto wiedzieć do kogo się udać (studio projektowe Szczecin), w zależności od tego, co chcemy osiągnąć.

Czym zajmuje się architekt

Do flagowych zadań zawodowych architekta należy opracowywanie różnego rodzaju koncepcji i projektów budowy lub modernizacji budynków wraz z przyległym terenem. Aby w Polsce pracować w zawodzie architekta wymagane jest ukończenie kierunkowych studiów zakończonych nadaniem tytułu magistra lub magistra inżyniera oraz wpisanie na listę zawodową.

W praktyce z usług architekta korzystają zarówno osoby prywatne, podmioty gospodarcze jak i deweloperzy, którzy zwykle nawiązują z nimi stałą współpracę. Architekt odpowiada za stworzenie całościowego projektu budowy, zgodnie z planem zagospodarowania przestrzennego. W przygotowywanej koncepcji architektonicznej zawarte są dokładne dane techniczne, które określają planowaną konstrukcję pod względem funkcjonalnym, jakościowym i przestrzennym. Architekt (Szczecin) odpowiada więc za kompleksową koncepcję projektową na poziomie technicznym i estetycznym, wykorzystując wiedzę między innymi z zakresu inżynierii budownictwa.

Działalność architekta sprowadza się też do nadzoru realizacji projektu, także pod względem legislacyjnym. W ramach takiej aktywności specjalista (architekt Szczecin) powinien od etapu wstępnych koncepcji aż po okres zakończenia budowy kontrolować realizowane fazy na poziomie ich zgodności z przepisami prawa budowlanego.

Co robi urbanista

Urbanistyka to dziedzina nauk technicznych blisko osadzona obok architektury, która zajmuje się planowaniem i rozwojem miast oraz przestrzeni publicznych. Stosując pewną analogię można by porównać architekturę i urbanistykę do psychologii i socjologii – odpowiednio pierwsze z dziedzin podchodzą do problematyki pojedynczych przypadków, a drugie zajmują się zagadnieniami od strony masowej. Za sprawą zmian w prawie, dotyczących deregulacji zawodów, od kilku lat nie trzeba już odbywać obowiązkowych praktyk i zdawać egzaminu, a jedynie ukończyć studia kierunkowe.

Urbanista, czyli specjalista zagospodarowania przestrzennego zajmuje się więc analizą struktur miejskich i aglomeracji oraz opracowywaniem stosownych koncepcji urbanistycznych. Celem jego pracy jest kształtowanie przestrzeni publicznej w taki sposób, aby osiągnąć spójny wizerunkowo i funkcjonalny użytkowo efekt zagospodarowania społecznej przestrzeni miejskiej.

Na co dzień każdy z nas może podziwiać efekty ich pracy poruszając się po swoim mieście – bo na jakimś etapie rozwoju przestrzeni miejskich wykonawcze jednostki organizacyjne na pewno decydowały się na konsultacje i współpracę z tego typu specjalistami (nowoczesna architektura).

W czym pomoże architekt wnętrz

Architekt wnętrz, często nazywany jest po prostu dekoratorem, jednak w przypadku osób posiadających wykształcenie kierunkowe zdecydowanie bardziej precyzyjne będzie nazewnictwo architekta wnętrz. Aby mieć pewność, że świadczone usługi będą na najwyższym poziomie najlepiej jest wybierać takich specjalistów, którzy mają wykształcenie z zakresu architektury. W porównaniu do dekoratorów z powołania mają oni zdecydowanie większy zasób fachowej wiedzy i mogą zaproponować funkcjonalne i nowoczesne rozwiązania, zgodne z logicznymi planami organizacji powierzchni.

Usługi architektów wnętrz są coraz bardziej popularne, a w przypadku aranżacji budynków usługowych, hoteli czy pensjonatów są już właściwie na porządku dziennym. Coraz częściej studia projektowe zajmują się również profesjonalną aranżacją ogrodów. Konsultacje z tego typu specjalistami zapewniają nie tylko przemyślane i estetyczne wnętrze, ale często również nowoczesne i oszczędne w użytkowaniu przestrzenie.


Polecamy również: producent-schodow.pl