Trendy w projektowaniu i urządzaniu domów 2016/ 2017

Data dodania: 22.11.2016


Współcześnie projektowanie i budowa domów to prawdziwe wyzwanie. Zarówno specjaliści z branży architektury, jak i zwyczajni właściciele dbają o to, aby wnętrza były nie tylko przemyślane pod względem funkcjonalności i bezpieczeństwa, ale w równym stopniu pamiętają także o kwestiach wizualnych. Przedstawiamy trendy w projektowaniu i urządzaniu domów, dzięki którym wnętrza będą robić wrażenie na każdym gościu i lokatorze.

Ukłon ku nowoczesności

Bezapelacyjnym liderem, jeśli chodzi o nurty w architekturze wnętrz są odwołania do szeroko rozumianej nowoczesności. Takie umiłowanie modernizmu w najnowszej odsłonie przejawia się nie tylko w prostej formie i dążeniu do minimalizmu, ale także w zastosowaniu nowych technologii w domach i mieszkaniach. Automatyka domowa i systemy inteligentnego zarządzania domem są coraz częściej niemal standardem w propozycjach deweloperów oferujących nowe domy na sprzedaż. Ale jak wskazują architekci, u których pojawiają się klienci planujący renowację swoich domów zbudowanych przed kilkoma latami, nie brakuje też osób zainteresowanych instalacją takich systemów także w starszych budynkach. Zalet domowej automatyki jest wiele – poprawa bezpieczeństwa, optymalizacja wykorzystania energii i niezwykła wygoda.

Funkcjonalność i piękno

Kolejną silną tendencją, która szczególnie wyróżnia się na rynku nieruchomości jest dążenie do możliwie jak najwyższej ergonomii przestrzeni w domu. Wnętrza powinny być zaprojektowane w taki sposób, aby maksymalnie wykorzystać potencjał dostępnego miejsca, a meble i wyposażenie nie powinny stanowić jedynie dekoracji, a przede wszystkim być praktyczne. Hitem są meble wielofunkcyjne – niewielkie ławy zmieniające się w obszerne stoły, pufa rozkładana na czteroosobowy zestaw krzeseł i stołu czy łóżko chowane w szafie to tylko niektóre z propozycji. Każdy taki sprzęt oprócz swojej funkcjonalności nie ustępuje tradycyjnym meblom pod względem designu i wzornictwa.

Polecamy usługi architekta: projektowanie domów, nadzór inwestorski i wiele więcej

Powrót do natury

Wraz z dominacją trendów, które w większym stopniu nawiązują do rozwoju technologicznego, architekci wskazują na zupełnie inny nurt w urządzaniu wnętrz. Szukając sposobów na ocieplenie wnętrz coraz chętniej wracamy do klasycznego drewna. Najlepiej sprawdza się to o bogatym usłojeniu, pełne niedoskonałości, które zachowało swój surowy wygląd. Drewno obecne jest zarówno w formie mebli, materiałów wykończeniowych domu, jak i atrakcyjnych dekoracji i ozdób.

Dominujące style wnętrz

Niewiele zmienia się w kwestii najbardziej popularnych stylów aranżacji wnętrz. Obok wcześniej wspomnianego króla, czyli minimalizmu, na pewno trzeba wskazać styl skandynawski, który Polacy pokochali za połączenie efektownego designu z przytulnym klimatem, który zachęca do spędzania czasu w takiej przestrzeni. Nie brakuje też amatorów bardziej tradycyjnych kompozycji wnętrz, a więc stylu klasycznego, rustykalnego czy angielskiego.

Sprawdź także: projektowanie domów