Usługi architekta – w czym pomoże

Data dodania: 23.02.2016


W czym pomoże studio projektowe, czyli usługi architekta

Z usług architekta mało kto korzysta na co dzień – nie licząc oczywiście specjalistów działających w branży budowlanej i deweloperów. Dla prywatnych właścicieli działek budowlanych usługi, jakie może im zaoferować biuro projektowe zwykle kojarzą się jedynie z wykonaniem projektu domu, instalacji sanitarnych lub elektrycznych oraz aranżacją wnętrz. Jednak zakres usług, jakie proponują swoim zleceniodawcom architekci jest o wiele bardziej rozbudowany. W czym może nam pomóc profesjonalne architektoniczne biuro projektowe?

Prace przygotowawcze

Nowoczesne studio projektowe przede wszystkim może zaoferować usługi związane z szeroko rozumianymi pracami przygotowawczymi. Dla klienta oznacza to pomoc na wielu etapach, rozpoczynając od wyszukania najlepszego terenu dostosowanego do potrzeb konkretnej inwestycji.

W przypadku wyboru danej lokalizacji bądź nieruchomości, która mogłaby podlegać adaptacji, firma taka powinna oferować sprawdzenie jej pod względem użyteczności w danym projekcie oraz upewnić się co do tego, że spełnia wszystkie niezbędne przepisy i nie narusza planów zagospodarowania przestrzennego. Po sprawdzeniu stanu prawnego wokół interesującego terenu lub nieruchomości pracownia architektoniczna ma za zadanie, w ramach prac przygotowawczych, opracować kompleksową koncepcję architektoniczną lub urbanistyczną, w zależności od rodzaju zlecenia.

Przez koncepcję architektoniczną należy rozumieć projekt, w którym zawarte są takie informacje jak wizualizacja planowanej konstrukcji, z uwzględnieniem przekroju budynku i wszystkich niezbędnych danych technicznych. W koncepcji architektonicznej nie może zabraknąć informacji, które odnosiłyby się do etapu realizacji projektu, a więc planowanych materiałów, bryły konstrukcji czy planu zagospodarowania. Współpraca z architektami zazwyczaj obejmuje takie usługi jak różnego rodzaju ekspertyzy budowlane: dotyczące gruntu czy oddziaływania planowanej realizacji na środowisko naturalne.
Zwieńczeniem umowy w ramach prac przygotowawczych powinny być profesjonalnie przygotowane wnioski niezbędne do uzyskania warunków zabudowy czy przyłączy dla konkretnej inwestycji (takich jak woda, prąd czy gaz).

Domy Kołobrzeg

Usługi projektowe

Prace projektowe to cały zespół działań, których efektem jest wypracowany na podstawie wymagań i oczekiwań klienta, projekt konkretnej budowy. Najczęściej studio architektoniczne (Szczecin) podejmuje się projektów budowlanych, urbanistycznych czy konstrukcyjnych, ale nie brakuje też możliwości zlecenia specjalistom wykonania projektu instalacji sanitarnych, elektrycznych lub drogowych.
W ramach prac projektowych architekci oferują też swoim zleceniodawcom usługę aranżacji wnętrz.

Na skorzystanie z tego typu usług standardowo decydują się właściciele budynków handlowo-usługowych, budynków przemysłowych, obiektów turystycznych, takich jak hotele czy pensjonaty, ale coraz większą popularnością cieszą się zlecenia na aranżację budynków wielorodzinnych.

Ważne jest, aby wybierając studio projektowe (Szczecin), które ma się podjąć realizacji naszego projektu, kierować się po pierwsze doświadczeniem danego podmiotu – dobra firma powinna dysponować portfolio zrealizowanych projektów, ale na korzyść wybranego studia będą też świadczyć różnego rodzaju nagrody przyznawane w konkursach architektonicznych i projektowych. Liczy się też podejście architekta, bo trudno będzie nam współpracować z kimś, z kim zwyczajnie po ludzku się nie dogadujemy.

Nadzór inwestorski

Nowoczesne studia architektoniczne proponują także usługi związane z nadzorem inwestorskim. Polskie prawo budowlane ustanawia obowiązek wyznaczenia podmiotu, który będzie pełnił rolę inspektora nadzoru inwestorskiego przy budowie większych, skomplikowanych obiektów. Funkcję inspektora inwestorskiego może pełnić jedynie architekt (Szczecin), który zdobył odpowiednie uprawnienia. Dla inwestora nadzór taki to przede wszystkim pewność realizacji projektu zgodnie z najwyższymi standardami, a także profesjonalny organ doradczy i godny zaufania reprezentant na placu budowy.


 

Idealne schody na zamówienie? Sprawdź: schody-wymiar.szczecin.pl

wypożyczalnia samochodów szczecin