Czy warto zatrudniać architekta?

Data dodania: 23.02.2016


Czy warto zatrudniać architekta?

Kto decydował się na budowę własnego domu czy jakiegokolwiek innego budynku na pewno stanął przed dylematem – czy skorzystać z gotowego projektu katalogowego, czy udać się do studia projektowego po indywidualnie stworzony przez specjalistę projekt dostosowany do naszych życzeń? Ilu ludzi, tyle opinii, bo zależy co jest priorytetem dla przyszłego właściciela domu. Ale wszystko wskazuje na to, że coraz chętniej zarówno inwestorzy z branży budowlanej, jak i prywatni właściciele działek swoje kroki kierują na konsultacje do studia projektowego.

Porównując oba rozwiązania, w przypadku gotowego projektu katalogowego zazwyczaj największą zaletą jest koszt, bo na pierwszy rzut oka gotowy projekt domu jest zwyczajnie wyjściem tańszym. Jednak jak pokazuje życie, zwykle jest to oszczędność pozorna, która ostatecznie może nas kosztować o wiele więcej niż wielogodzinne konsultacje z architektem. Jeśli już o tym mowa, to co przemawia na korzyść usług profesjonalnego architekta?

Fachowa wiedza i najnowsze branżowe trendy

O tym, że nie każdy może być architektem nie trzeba chyba nikogo przekonywać – w zawodzie tym pracują ludzie obdarzeni nie tylko naturalnymi predyspozycjami, ale również wiedzą, którą zdobyli w trakcie nauki na uczelniach wyższych. Dzięki temu architekt dysponuje szerokim wachlarzem kompetencji, które może następnie wykorzystać w konkretnych, nawet niecodziennych projektach.

Architekt, do którego udamy się ze zleceniem stworzenia projektu w trakcie pracy może zaproponować nie tylko rozwiązania dostosowane do naszych indywidualnych życzeń i wymagać, ale również podpowie, co można wprowadzić, aby uzyskać projekt domu nowoczesnego, oszczędnego i w pełni funkcjonalnego.

Konsultacje, współpraca, rady

W przeciwieństwie do zakupu gotowego projektu, przy umowie ze studiem projektowym mamy do czynienia ze współpracą z żywym człowiekiem, co oznacza dużą swobodę i możliwość konsultacji do momentu pełnego zadowolenia z wypracowanego planu konstrukcji. A nie zapominajmy, że mowa tu o budowie domu, a nie drobnych zakupach spożywczych, co powinno oznaczać, że w grę nie mają prawa wchodzić żadne niedopowiedzenia, półśrodki albo rozwiązania, które będą z naszej strony w jakikolwiek sposób kompromisowe.

W sytuacji współpracy z architektem warto wybrać takie studio, w którym odnajdziemy odpowiedniego dla nas architekta – ważne jest, aby nawiązać nić porozumienia, która jest niezbędna na dalszych etapach projektowania, budowy i nadzoru.

Fado Szczecin Wypożyczalnia

Oszczędność budżetu

Zgodnie z tym, co było już zaznaczone na początku artykułu, częstym argumentem na rzecz sięgania po gotowe projekty jest ich cena, która potrafi być dwukrotnie niższa od honorarium architekta. Zatem jakim cudem usługi studia projektowego mogą być tańsze? Pierwszy przypadek to sytuacja, w której nasza działka znajduje się na nietypowym terenie, a projekty standardowo przeznaczone są na proste warunki, głównie płaskie, niewymagające tereny. Po drugie, jeśli klient chce wprowadzić jakiekolwiek zmiany funkcjonalne i tak musi w tym celu skorzystać z konsultacji z architektem, a jeśli zmian będzie sporo koszt projektu i jego adaptacji może zwyczajnie przewyższyć cenę stworzenia projektu od zera. W najgorszym przypadku projekt może nawet nie spełniać wymogów zawartych w lokalnych planach zagospodarowania przestrzennego i tym samym być dla klienta zupełnie bezużyteczny.

Nie można też zapomnieć, że projekt skrojony na miarę, zgodny z konkretnymi warunkami naszej działki budowlanej i oczekiwaniami, dzięki temu, że powstał w oparciu o konkretne dane i warunki przestrzenne jest po prostu bardziej oszczędny niż bezosobowy gotowy projekt z katalogu.

Okazuje się, że często w długofalowej perspektywie współpraca z doświadczonym architektem i nowoczesnym studiem projektowym jest nie tylko rozwiązaniem bardziej komfortowym i oferującym większą swobodę dla klienta, ale stanowi wyjście bardziej opłacalne z perspektywy ekonomicznej. Budowa domu to ważna, jeśli nie najważniejsza inwestycja  w życiu, zatem nie warto zadowalać się półśrodkami i lepiej postawić na bezpieczeństwo, jakie zagwarantuje spersonalizowany projekt spod ręki architekta.


Polecamy: Projektowanie domów i wnętrz oraz nowoczesne-schody-wymiar.pl